PR ennakkosuosikkien haastajana Lakia-Jukolaan

Jukolan viesti ja kesäkuun valoisa yö. Tämä taianomainen yhdistelmä toistuu jälleen viikonloppuna, kun kauden huipputapahtuma suunnistetaan Etelä-Pohjanmaan Kauhavalla.

Paimion Rasti starttaa Venlojen viestiin kaikkiaan kuudella ja Jukolan viestiin viidellä joukkueella. Lähellä kärkeä olevat sijat ovat naisten ykköstiimin kiikarissa. Miesten tavoite on selkeämmin haastaa ennakkoon kovempia joukkueita ja tulla mukana mahdollisimman pitkään hyvissä asemissa.

PR-venlat ylsivät kaksi vuotta sitten hienosti yhdeksänneksi, kun taas viime vuonna Porvoossa loppusijoitus oli ”vasta” 19. Tuota sijaa lähtee Kauhavan kalliosyherikköihin parantamaan tämän hetken paras nelikko.

Naisten ykkösmenijä Milja Väätäjän alkukausi on mennyt rasitusmurtumaa parannellessa osittain himmaillen. Nyt kaikki on kuitenkin kunnossa ja nainen valmiina viestitykitykseen.

– Tuntuu että olen onnistunut kääntämään kevätkauden väliin jäämisen positiiviseen ja löytänyt hyvän itseluottamuksen tekemiseen vähilläkin suunnistuskerroilla. Olen siis energiaa täynnä ja ehdottomasti valmiina taistelemaan huippusijoista! sanoo ankkuriosuutta innolla odottava Väätäjä.

Managerit Henri Kalve ja Jesse Laukkarinen kokevat tunnelman odottavana ja rauhallisena ja uskovat naisten tietävän, mitä maastossa pitää tehdä.

– Viimeisimmästä Viestiliiga-osakisasta tuli kolmossija jo valmiiksi väsyneenä, joten onnistuneella suorituksella on hyvät mahdollisuudet kymmenen parhaan joukkoon. Ja se onkin hyvä tavoite, joka ei kuitenkaan ilmaiseksi tule. Nopeahko maasto ja kilometrivauhdit varmasti suosivat tiettyjä ulkomaisia joukkueita, Laukkarinen.

PR-miesten seitsikko oli vuosi sitten osittain hankalan yön päätteeksi 24:s. Miehistöä on eri syistä vaihtunut, ja ainoastaan kolme miestä uusii nyt Porvoosta ykkösjoukkuepaikkansa. Viime vuoden sijoitusta on joka tapauksessa Kauhavan lentokentän lähimaastoissa tarkoitus parantaa.

– Top 20 on hyvä tavoite, joka vaatii tasaista onnistumista mutta on tehtävissä. Viestissä pyritään uusimaan kevään Tiomila-viestin tilanne: aloitetaan viesti kärjen mukana ja sitten pyritään säilyttämään asemat suunnistamalla mahdollisimman hyvin, manageri Kalve taustoittaa strategiaa miesten osalta.

Yhdestä koronapandemian aiheuttamasta välivuodesta huolimatta Jukolan historia on mittava: ensimmäisen kerran kisattiin jo vuonna 1949. Kauhavalla käytävä Venlojen viesti on järjestyksessä 46:s, Jukolan viesti 75:s.

Osanottomäärät eivät tällä kertaa aivan ennätyksiin yllä mutta ovat silti muhkeat: Venlojen viestiin starttaa lauantai-iltapäivällä 1420 naisnelikkoa, Jukolaan yön hämärtyessä 1650 pääosin miehistä koostuvaa seitsikkoa. Osanottajien yhteismäärä on täten runsaat 17000.

PR LogoPaimion Rasti