Kauden päättäjäiset - palkitut 2011

Kauden päättäjäiset pidettiin lauantaina 10.12.2011 Rastituvalla. Ohjelmassa oli mm. kauden aikana menestyneiden suunnistajien ja talkoohenkilöiden palkitsemista joululaulujen ja tarjoilujen lomassa. Joulupukki vieraili myös.

Paimion Rastin palkitut 2011
Kauden 2011 SM-menestys oli seuran historian paras.
Suunnistajamme saavuttivat seitsemän Suomen mestaruutta ja SM-pisteitä kertyi ennätysmäärä 184 - aiempi ennätys 138 pistettä oli vuodelta 2009.

Paras suunnistaja
Inga Dambe D21
Yösuunnistuksen Suomen mestari
Hopeaa SM-erikoispitkä, SM-keskimatka ja SM-viesti
4. SM-sprint, 9. SM-pitkä

Parhaat -16 v.
Niina Reponen D16
SM-yö 5., SM-pitkä 10. D15

Matias Arola H14
Yösuunnistuksen aluemestari
Nuori Suunta kilpailun 2.
Hyvät juoksut ykkösjoukkueessa sekä 25-mannassa että Halikko-viestissä

Vuoden joukkue
SM-viestin H21-sarjan hopeajoukkue
Teemu Väre, Kim Fagerudd, Markus Lindeqvist
ja Fredric Portin, joka lisäksi
SM-yö 5.
Suomen Euromeeting joukkueessa heinäkuussa

Vuoden viestisuunnistaja
Katri Lindeqvist D21
Tiomilan 1. osuuden 1.
Venlojen viestin 2. osuuden nopein, vaihdossa sija 3.
Suomen Maailmancup joukkueessa syyskuun osakilpailuissa
SM-hopeaa viestistä
SM-keskimatka 4., SM-sprint 5. ja SM-pitkä 5.
Suunnistusliiton B-maajoukkue ryhmään kaudelle 2012

Vuoden PR teko
Tommi Reponen H20
Hiihtosuunnistuksen Nuorten MM-joukkueessa
Hiihtosuunnistuksen erikoispitkän ja pitkän Suomen mestari
Pronssia SM-viesti
5. hs SM sprint
Hiihtosuunnistuksen nuorten talenttiryhmässä

Muut palkitut SM-menestyjät:
Helena Mannervesi D65
WMOC kilpailussa pitkän matkan pronssia
Suomen mestari SM-pitkä ja SM-keski
SM-erikoispitkä 4., SM-viesti 5. D55

Tero Heikkilä H40
Suomen mestari SM-pitkä ja SM-keski
SM-yö pronssia

Sara Norrgrann D21
SM-viesti hopeaa

Jere Sipponen H18
SM-yö pronssia
SM-pitkä 8.
KLL SM 6.

Emma Silvennoinen D20
SM-yö pronssia

Janne Nieminen H20
SM-viesti pronssia
SM-yö 7., SM-pitkä 10.

Henri Kalve H20
SM-viesti pronssia

Daniel Stenlund
SM-yö 10.

Janne Virtanen H35
SM-yö 5.

Airi Sipponen, Pirjo Lähteenmäki D55
SM-viesti 5.

Suunnistuskoulun, Iki-liikkujien kannustuspalkinnot
Ahkerat harjoituksissa kävijät: Eelis Axelin, Saaga Välimaa, Tiitus Unhola
Ohjaajapalkinto: Hanneli Salo

-10v kilpailijoiden kannustuspalkinnot
Casper Fingerroos, Klaus Haanpaa, Leo Haanpää, Aapo Lindi, Valtteri Reinivuo, Voima Tuomasjukka, Pietari Välimaa, Essi Hölsö, Talvi Tuomasjukka, Aapo Virtanen

Power kannustuspalkinto
Camilla Fingerroos
Seuran eniten Am-pisteitä kerännyt suunnistaja 2011.
Kainuun rastiviikon 2.
Hyviä menestyksiä kansallisissa kilpailuissa.

Luokkasuoritukset kesäsuunnistus 11-14v
I luokka: Camilla Fingerroos, Matias Arola, Sebastian Fingerroos
II luokka: Elina Helin, Linda Sipponen, Topias Arola, Ilari Korsimo
III luokka: Eetu Lindi, Aleksi Reinivuo, Mikko Kemppainen

Anssin palkinto
Essi Hölsö

Vuoden valmentaja
Markus Lindeqvist
Aluevalmennus + nousu nuorten maajoukkuevalmentajaksi

Vuoden juniorivalmentaja
Pertti Arola
Power ryhmän aktiivinen vetäjä

Vuoden talkoolainen
Kari Hölsö

Vuoden huoltaja
Kaija Hulkkonen

Vuoden puuhahenkilö
Jarmo Sipponen

Kilpailunjohtajat ja ratamestarit 2011
Siljarastit
Kilpailunjohtaja Tapani Salo Ratamestarit Jari Virtanen, Jukka Oksa ja Anssi Saarinen

Sm-sprint
Ratamestari Juha Suominen R1

Am-pitkä
Kilpailunjohtaja Tapani Holmijoki

Ratamestarit
Antti Veijalainen henk.koht., Erno Korsimo viesti

Nuorten aluekilpailu
Kilpailunjohtaja Timo Lindi
Ratamestari Janne Virtanen

Huomionosoitukset
Työnsä johtokunnassa päättävät
2011: Jaana Sipponen, Helena K Reponen

Anssi Saarinen jatkokausi puheenjohtajana
Matti Sipponen palkitsemistilaisuuden juontaja

Jaettiin palkinnot seuran mestaruuskilpailuihin osallistuneille nuorille sekä kaupungin mestaruuskilpailujen palkinnot.
Tweet