Francois Gonon Paimion Rastin paras 2009

Francois Gonon valittiin Paimion Rastin parhaaksi suunnistajaksi 2009. Hänen paras saavutus oli MM-keskimatkan 5. sija. MM-viestissä Francois tuli toiselta osuudelta kärjessä.

Palkintogaalassa 26.11.2009 palkitut:
Paras suunnistaja 2009 Francois Gonon
• MM-keskimatkan 5.
• MM-viestissä 2. osuuden kärki

Paras -16 v. tyttö Niina Reponen
• KLL:n SM-suunnistuksen 7. sija
• Edusti Varsinais-Suomea Kultainen kompassi kilpailun voittaneessa joukkueessa

Paras -16 v. poika Jere Sipponen
• SM-hs keskimatkan 10.
• SM-hs viestin 7.
• SM-pitkän 10.
• SM-yön 7.
• Nuorten Tiomilan 3. osuuden nopein

PR teko 2009
Menestystä ja vahvasti esillä mediassa
• Katri Lindeqvist (mm. PM-kisojen 6. pitkällä matkalla)
• Inga Dambe (mm. PM-kisojen 6. keskimatkalla)

Menestystä kans väl kentillä
• Tero Heikkilä (WMOC sprintti H40 pronssia)
• Tommi Reponen EM hs-kisat H17 sarjan 6.

Kunniamaininnat valinnasta valmennusryhmiin:
• Tommi Reponen hiihtosuunnistuksessa nuorten MM-ryhmä
• Kim Fagerudd SSL:n uusi haastajaryhmä

Vuoden joukkue
H21 SM-viestijoukkue 4. sija
• Mats Dahlén, Teemu Väre, Markus Lindeqvist ja Kim Fagerudd

SM-mitalistit 2009
• Suomen mestarit
• Inga Dambe D21 pitkämatka
• Tero Heikkilä H40 pitkämatka
• Hopeaa
• Emma Silvennoinen D17 pitkämatka
• Eija Sipponen D45 yö
• Tommi Reponen hiihtosuunnistus H18, pitkämatka ja sprintti

SM-plaketistit 2009 (saavutettujen SM-pisteiden mukaisessa järjestyksessä)
• Tommi Reponen - hs-keski 9, hs-viesti 7., pitkä 6., viesti 7.
• Inga Dambe – sprintti 10., keskimatka 8., viesti 6.
• Teemu Väre – erikoispitkä 8., viesti 4., yö 4.
• Emma Silvennoinen – yö 9.
• Kim Fagerudd – pitkä 8., keskimatka 5, viesti 4.
• Tero Heikkilä – erikoispitkä 4.
• Satu Tahvonen – viesti 6., yö 4.
• Janne Nieminen – pitkä 7., keskimatka 10., viesti 7., yö 10.
• Jere Sipponen – hs-viesti 7., hs-sprintti 10., pitkä10., yö 7.
• Eija Sipponen – keskimatka 5.
• Mats Dahlen – erikoispitkä 6., viesti 4.
• Katri Lindeqvist – erikoispitkä 8., sprintti 9., viesti 6.
• Helena Mannervesi – yö 4.
• Markus Lindeqvist – viesti 4.
• Henri Kalve – viesti 7.
• Janne Holmijoki – hs-viesti 7.

Power kannustuspalkinto
• Annettiin tänä vuonna uuden Powerbear ryhmän nuorelle - Ilari Korsimo

AM-pisteiden saalistaja
• 5,83 pistettä - Helena Mannervesi

Kauden kehittyjä
• Uuden sarjan innostamana SM-pitkän 10., SM-keskimatkan 8. ja am-pistetilaston kolmas sija 5,00 pistettä - Arto Lassila

Luokkasuoritukset 2009
HD-14
• I luokka
• Ilari Korsimo
• Niina Reponen
• II luokka
• Matias Arola
• Elina Helin
• Matti Jussinmäki
• Linda Sipponen
• III luokka
• Eetu Partanen
• Werner Sillanpää
• Juho Vainio

Suunnistuskoulun ja Ikiliikkujien kannustuspalkinnot
• Klaus Haanpää
• Aleksi Reinivuo
• Aapo Lindi
• Jutta Vainio
• Ohjaajapalkinnot: Jonna Helin, Hanneli Salo
• Apuohjaajat: Sanna Helin, Erno Korsimo, Lassi Korsimo, Noora Salo, Teemu Salo

Kilpailunjohtajat ja ratamestarit
• Siljarastit
• Kilpailunjohtaja Lasse Sillanpää
• Ratamestarit Antti Veijalainen, Lauri Röytiö ja Anssi Saarinen
• Varsinais-Suomen Rastipäivät
• Kilpailunjohtaja Hannu Grönholm
• Ratamestarit Ilkka Aakula ja Markku Sipponen
• Nuorten aluekilpailu
• Kilpailunjohtaja Timo Lindi
• Ratamestari Jere Sipponen

Vuoden viestisuunnistaja
• Tänä vuonna huomioitiin alkupään osuuksien henkilöitä, jotka ovat tehneet kauden aikana tärkeissä viesteissä hyvät pohjustukset jatko-osuuksille:
• Mats Dahlén ja Teemu Väre

Vuoden talkoolainen
• Monessa mukana - Matti Sipponen

Vuoden huoltaja
• Huolto pelaa säällä kuin säällä, yöllä tai päivällä, siellä tai täällä - Kristiina Lindeqvist

Vuoden juniorivalmentaja
• Valmentanut menestyksekkäästi suunnistajaperheensä nuoria - Tuomo Reponen

Vuoden valmentaja
• SM-mitalisti Emman valmentaja - Mirkka Kivimäki

Vuoden puuhahenkilö
• Rastituvan majoitusten hoitamista, kevään harjoituspakettien myyntiä ja hoitamista, harjoitusten tekemistä ja vetämistä + oma harjoittelu + aluevalmentajana toimiminen - Satu Tahvonen

Vuoden kuljettaja
• Ajaa bussia rauhallisen varmasti paikkaan kuin paikkaan - Juha Helin
Tweet